VOLVO, KENDİNİ SÜREN ARAÇLAR İÇİN YAPAY ZEKA (AI) KONUSUNDA YARDIMCI OLMAK ÜZERE Nvidia ‘YI SEÇTİ

Volvo ve Nvidia, çiftin kendi kendine sürüş araçları için AI teknolojisinde işbirliği yaptığını görecek bir ortaklık kurdu.

Volvo’nun sermaye piyasaları topluluğunun yıllık etkinliğinde yatırımcılara ve medyaya konuşan Volvo Group CEO’su Martin Lundstedt şunları söyledi:

“Ortaklık yeni liderliktir. Gelecekte hız, kalite ve güvenlikle başaracağız – ve otonom sürüşün faydalarını elde edeceksek – en iyi erkeklerle ortak olmalıyız. Bu bilinmeyenler dünyasında, güvene dayalı bir ortaklığa ihtiyacınız var. ”

Volvo, Daimler’den sonra dünyanın en büyük ikinci kamyon üreticisidir. Otomobil üreticisi geçen yıl Vera denilen ilk kabinsiz otonom kamyonunu gösterdi.

Volvo, kamyonetlere AI uygulayarak, endüstrileri toplu taşımacılıktan ve yük taşımacılığından ormancılık ve inşaat alanlarına bölmeyi umuyor.

NVIDIA’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang yorumladı:

“Kamyon taşımacılığı dünyanın en büyük ağıdır – çevrimiçi alışveriş yoluyla dünyanın her yerinde, hemen hemen her yere pratik olarak her şeyi koyan bir ağ.

AI ve robotik alanındaki en son gelişmeler, karşılaştığımız ulaşım zorluklarını ele almak için yeni bir zeka ve otomasyon düzeyi getiriyor. Kamyon taşımacılığının geleceğini yeniden keşfetmek için Volvo Group ile ortaklık kurmaktan heyecan duyuyoruz. ”

Volvo ile yapılan anlaşma, Tesla’nın geçen yıl firmayı terk etmesinden sonra Nvidia ve kendi kendini süren otomobiller için AI teknolojisi için özel bir destek oldu. Tesla CEO’su Elon Musk, şirketin kendi fişlerini yaratmaya odaklanacağını söyledi.

Nvidia, geçtiğimiz yıl şirketin DRIVE özerk araç platformu için ‘Xavier’ işlemcilerini ilk kez piyasaya sürdü. Xavier dört yıldan fazla bir süredir geliştirilmekte olan 2000’den fazla mühendisin çalışmalarını temsil ediyor, dokuz milyardan fazla transistöre sahip ve Nvidia bunun şimdiye kadar oluşturulmuş en karmaşık çip üzerine (SoC) sistemi olduğunu iddia ediyor

Geçen yıl Ağustos ayında yapılan bir konferans görüşmesi sırasında, Huang şunları söyledi: “Xavier ve bunun üzerine tüm yazılım yığınını oluşturmak çok zor. [Tesla] onlar için ne sebeple sonuçlanmazsa beni arayabilirsin ve yardım etmekten çok mutlu olurum. ”

Nvidia, geleneksel olarak oyun amaçlı, güçlü GPU’ların üreticisi olarak bir isim yaptı. Şirket, dişlileri AI ve makine öğrenmesi gibi diğer ağır hesaplama alanlarına kaydırıyor.

Otomotiv fişleri, son mali yılında 641 milyon dolarlık Nvidia’nın 11.7 milyar dolarlık gelirini sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir