TAPU SATIŞ İŞLEMLERİNDE EKSPERTİZ RAPORU

Halihazırda tapu alım ve satış işlemlerinde ekspertiz raporu sadece yabancı uyruklu kişilerin gayrimenkul işlemleri için gereklidir. 04.03.2019 Tarihinden itibaren sadece yabancı şahısların tapu satış işlemi için gerekli olan taşınmaz değerleme raporu bulunması mecburiyeti getirildi. Yapılan planlamalara göre 2022 yılında tapu alış ve satış işlemlerinde gerekli evrak haline gelecektir. Değerleme raporları Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) denetimindeki değerleme firmalarına yaptırılabilecek. Edinilen bilgilere göre bakanlık bu değerleme sisteminin ek maliyet getirmemesi için de çalışma yapılmaktadır. Bu yöntemin birçok amacının yanında gayrimenkul satışlarında düşük değer göstererek tapu harçlarında eksik yapılan ödemelerin önüne geçmek, yabancıların değerinden yüksek fiyatlarla gayrimenkul alması ve Türkiye itibarına zarar verilmesinin önüne geçilmesi,  il, ilçeler, köyler bazında daha isabetli rayiç değerlerin tespiti yapılabilmesidir.  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ülke geneli için il il, ilçe ilçe değer analizi yapabilecek.

Ayrıca yabancı yatırımcı yeni oluşacak Taşınmaz Değerleme Sistemi ile kayıt altına alınmış bölge rayiç değerlerinin artış hızı ile yatırım yapmasını kolaylaştırması sağlanacaktır.

Hali hazırda Tapuda yapılan satış işlemlerinde beyana dayalı ve minimum belediye rayiç bedeli üzerinden vergilendirilen satışlarda tamamına yakını gerçekleşen fiyatların çok altında olmaktadır. Bunun sebebi daha az vergi verilmesidir. Bu sistem artık tam anlamıyla oturduğu zaman bu alandaki milli kaybın önüne geçeceği muhakkaktır.

Sistem 2022 başlarında tam anlamıyla çalışmaya başladıktan Maliye Bakanlığı ile ortak çalışma yapılması durumunda ise;

Belediyelere ödenen emlak vergisinde de bu sistemdeki bilgilerden yararlanılacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ve ilçelerin tarla, bağ, bahçe, arsa, konut ve ticari birimlerin değerlerini belirleyecek. İşlemler bu değerler üzerinde yapılacak, aşağı satış fiyatı belirtilemeyecek.

Taşınmaz değerleme sistemiyle hazırlanacak haritalar ile bölgesel hatta noktasal rakamlar zaman içerisinde haritadaki yerlerini alacaktır. Haritalar sürekli güncel olacağından birim fiyatlardaki artış ve azalış net olarak görülebilecektir. Tapudaki satışlar haritadan kontrol edilebilecek buna göre harç hesaplanarak ödeme yapılması istenecektir.  Bu sistemde 400 bin bedel ile satışı gerçekleşen bir mülkün artık 150 bin bedel ile satışı gösterilemeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir