GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMANI NASIL OLUNUR ?

Lisans Alma Süreci

Lisans Almaya İsteklilerde Aranacak Şartlar

Belirli bir lisansın alınabilmesi için belirlenmiş okul düzeyinde mezuniyet şartının sağlanması ve ilgili lisans sınavında başarılı olunması gerekmektedir.

Gayrimenkul Değerleme uzmanı olmak için 4 yıllık üniversite mezunu olmak şartı bulunmaktadır. Ancak Gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavına girerken üniversitenin herhangi bir bölümünde 4. sınıf öğrencisi iseniz, giriş yapabilirsiniz. Sınav başvurusunda diploma talep edilmemektedir. Sınavlardan başaralı olma durumunda Eğitim Mezuniyet şartını tamamlayarak diplomanız ile başvurunuz durumunda Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olunabilir. Sınavlarda başarılı olanların Lisans Belgesi alabilmeleri için belirli bir süre sınırlaması bulunmamaktadır.

Lisanslama sınavlarından başarılı olmak için;

  • Sınav konularının her birinden 100 üzerinden en az 50 alınması,
  • Tüm sınav konularından alınan notların aritmetik ortalamasının en az 60 olması,

Belirlenmiş okul düzeyinde mezuniyet şartının sağlanması için;

  • Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansı ve Konut Değerleme Lisansı için en az 2 yıllık yükseköğretim düzeyinde eğitim alınmış olması,
  • Diğer tüm lisans türleri için ise 4 yıllık yükseköğretim düzeyinde eğitim alınmış olması, gerekmektedir.

Konut değerleme uzmanı olmak için;

SPK tarafından verilmesi istenen dersler daha azdır ve daha kolaydır.  Gayrimenkul Değerleme Esasları ve Dar Kapsamlı Sermaye Mevzuatı derslerini 60 ortalama ile verilmesi durumunda konut değerleme uzmanı olunabilmektedir.

Lisanslama sınavlarından başarılı olan adayların lisans belgesini alabilmelerine ilişkin son bir tarih bulunmamaktadır.

Başvuru Süreci

Yeni Lisans Başvurusu

Lisanslama sınavlarından başarılı olan kişilerin lisans belgesini alabilmeleri için SPL Başvuru Sistemi (SBS)’ne giriş yaparak başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Lisans başvurularının hızlı bir şekilde sonuçlandırılabilmesi için başvuru yapılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi, ayrıca başvuru evrakının doğru ve eksiksiz bir şekilde tarafımıza ulaştırılması önem arz etmektedir.

Lisans başvurularının değerlendirilmesinde eğitim bilgisi, adres bilgisi, iletişim bilgisi ve lisansın teslim şekli bilgilerinin sisteme tam ve doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir.

Lisans başvurusuna başlamadan önce 3D Secure işlemlerine açık banka kartı veya kredi kartınızı yanınızda hazır bulundurmanız gerekir.

Eksper olmak için adımlar kısaca bu şekilde..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir