OTO EKSPERTİZ AÇMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Günümüzde araba lüks olmayıp zaruri ihtiyaçlar arasında yerini almıştır.. Araba alımında aracın mevcut durumu hakkında araştırma yapmak için yetkili servislere başvuru yapılır ancak yüksek ücretler ve yeterli ilgi olmaması sebebiyle alternatif çözümler aranır. Aracın sahip olduğu özellikleri belirlemek, aracın arızasının olup olmadığının tespiti, aracın üzerinde bir bağlama cezası ya da borcunun sorgulaması, aracın dış görünüşündeki hasarların belirlenmesi, araç iç donanımının insan sağlığına risk oluşturup oluşturulmadığı, ekranda yazan kilometre ile gözlemlenen arasındaki yorumlar, aracın tüm özelliklerinin anlatılması oto ekspertiz servisinin sunduğu hizmetlerdir.

 Oto Ekpertiz dükkanı açmak için öncelikle bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru belgelerine ulaşa bilirsiniz.  İş yerinizi gönül rahatlığıyla çalıştırmak istiyorsanız belediyeden belgeleriniz eksiksiz bir şekilde tamamlayınız. iş yeri açma işlemi tamamlandıktan sonra vergi dairesi işlemlerini hallede bilirsiniz.

Bunun haricinde piyasada ekspertiz bayilik veren firmalar da bulunmakta, bu firmaların danışmanlığı altında ekspertiz dükkanınızı rahatlıkla açabilmektesiniz.

Oto Ekspertiz Hizmeti Sunmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Oto ekspertiz firması açmak için kendi ekibinizi kurup açabilir veya bir ekspertiz firmasının bayiliğini alabilirsiniz. Bu iki tercihten ilkinde gerekli bilgi ve tecrübeye, ayrıca gerekli cihazların teminini sağlayabilecek kapasiteye sahip olmalısınız. Bayilik için ise gerekli teminatları sağlayıp, (bu teminatlar 150.000 TL ile 400.000 TL arasında değişmektedir) 25-45 gün arasında oto ekspertiz hizmeti sağlamaya başlayabilirsiniz.

Sistemin kurulması için iki aracın arka arkaya girebilecek alana ihtiyaç duyulur. Cihazlar, aracı çevreleyen platform içine yerleştirilir ve bilgisayar üzerinden gerekli analiz yapılmasını sağlar. Aracın motorunun gücü analiz edilir, fren sağlamlığına bakılır, amortisör durumu incelenir, boya orijinalliğine bakılır, şanzuman-motor arızaları ve km değişimleri olup olmadığı araştırılır.

Bir oto ekspertiz servisi açtığınızda aracın modeline göre farklı fiyatlandırmalar yapabilirsiniz. Yetkili servislere giden araç sahipleri, ekspertiz ücreti olarak 100 ile 400 lira arasında bir ücret öderler. Fiyatlandırmada uygun bir çizgi tutturduğunuzda, giderler çıktığında araç başına  % 40’a varan kazanç sağlayabilirsiniz.

Türkiye genelinde 2. el otomobil pazarı her geçen yıla göre tartışılmaz seviyede yğkselmektedir. Özellikle yaşanan ekonomik sıkıntılar, ihtiyaç sahiplerinin 2.el satışa yönlendirmekte olduğu muhakkaktır.. TÜİK verilerine göre ayda ortalama 500 000(beş yüz bin) ile 600 000 (altı yüz bin) arasında 2’nci el araba alım satımı yapılıyor. Bu oran sıfır oto alım satımı ile 2.el satış arasındaki farkın 2. El yönünde artması ile total bazda 2. Elin önemini arttırmaktadır. 2.el satış rakamı oranının her geçen gün artması 2. el otomobil piyasası açısından çok fevkalade bir olaydır. İşte ekspertiz olayı bu açıdan yükseliş arz etmektedir. 2’nci el alınan araba alımında ekspertiz çok önemli olmaktadır. Arabanın elektronik aksamı, motoru, yürüyen takımları, boyası, gerçek kilometresinin tespitleri ve buna benzer bilgiler. İşte Oto ekspertiz firmaları, ellerindeki son teknolojik imkanları kullanarak çıplak gözle görülemeyecek unsurları gün ışığına çıkarabilecektir. Araba alanların yaklaşık %60 ile %70 lik kısmı 2 ‘nci el otomobil almaları durumunda ekspertiz yaptırıyorlar. Buda yaklaşık 360000 ile 420000 arasında bir araç sayısı demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir